Kommunikation kring sponsring
Vi är stolta över vår möjlighet att kunna erbjuda sponsringssamarbeten och vi är väldigt glada över det stora intresset att vilja bli sponsrade utav oss.
För oss är de digitala kanalerna framtiden och även där vi vill exponera våra sponsorsamarbeten allra mest framöver. Vi tror att det finns ett mervärde i att vi syns tillsammans och synkar vår kommunikation från båda håll för att uppnå maximal effekt. Vi önskar att jobba med er på detta sätt och ser gärna att ni själva kommer med idéer på hur vi skulle kunna göra.
Har ni egna idéer på hur vi kan synas tillsammans?
Berätta gärna! Maila till marknad@sparbankenskaraborg.se
Sociala medier
Är ni aktiva i sociala medier får ni gärna göra inlägg kring vårt samarbete, tagga oss med
eller använda #sparbankenskaraborg så har vi möjlighet att sprida det vidare i våra kanaler
Webbsida
Vi syns gärna med vår logga på er webbplats om den är aktiv och används, använd vår logotype, med länk till vår webbplats och en kort text som tydliggör att vi stöttar er verksamhet.
Evenemang
Anordnar ni evenemang kan vi bistå med eventmaterial i form av rollups, beachflaggor, tält och profilprodukter ni kan får låna utav oss. I vissa fall kanske vi kan medverka under evenemanget och i så fall på det sättet exponera vårt samarbete.
Trycksaker
I trycksaker så som inbjudningar, program och affischer kan ni ta med vår logotype, men skicka alltid ett korrektur innan tryck till vår marknadsavdelning för godkännande.
Nyhetsbrev
Om ni gör utskick till era medlemmar kanske en notis om vårt samarbete eller kommande händelser visas upp där. Likaväl som att vi i våra utskick kan skriva artiklar och liknande material.
Kundtidning
Två gånger om året ger vi ut en kundtidning. I den har vi möjlighet att göra reportage och uppmärksamma våra sponsorsamarbeten.